פעילות מכון שיטים בצה"ל

"'"מטרת העיסוק בזהות ישראלית-יהודית בצה"ל הינו טיפוח תחושה איתנה של שייכות ומשמעות בקרב חיילים ומפקדים. חיזוק מחויבותם לשירות בצה"ל מתוך הבנת הזיקות הקושרות אותם למדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית ולעם היהודי."
 
מתוך תורת החינוך של צה"ל

מכון שיטים פועל בצה"ל במגוון רחב של תכניות חינוכיות כגון הרצאות, ימי עיון, שבתות חינוך בדגש על מורשת חלוצית ציונית ומעגל השנה היהודי ציוני.

המכון פועל בשיתוף פעולה מלא עם חיל חינוך וענף זהות ותודעה יהודית תוך שימת דגש על העצמת סגלי חינוך, רבנות ומפקדים/ות. מכון שיטים שותף ליצירה של תכניות צה"ליות המבקשות לתת מענה לאתגרי השעה בצה"ל: חיזוק תפיסת צבא העם במדינה יהודית ודמוקרטית, העמקת ערכי רוח צה"ל בקרב המשרתים ויצירת זהות יהודית-ישראלית משותפת.

 

בפעילויותינו אנו שמים דגש על יצירת זהות לאומית מגובשת וחיזוק תחושת השליחות מתוך הכרה כי אלו הינם הנשקים העיקריים במערכה וכן אלו הנותנים לה את ערכה. בנוסף אנו מבקשים לחזק בקרב המשרתים את השאיפה להגשמת החזון הציוני של חברת מופת באמצעות חשיפתם לייחודיותו של המפעל הציוני, בדגש על מורשת עמקי הצפון וסיפורי המורשת המרתקים הקשורים בהם.

 

בפעילויותינו אנו מבקשים להפגיש את החיילים עם אוצרות הרוח היהודים בדגש על ערכי הצדק והשלום וכן ליצור חג ושבת משמעותיים ביחידה, זאת באמצעות חוויה המשלבת לימוד היסטורי עם עיסוק רלוונטי בערכי החג, פעילות חווייתית היוצרת זהות וזיקה וחיבור תוכני למשמעות השירות בצה"ל כיום.

"חיזוק תחושת המשמעות והשייכות של מפקדים וחיילים מצריך פיתוח תודעה של גורל משותף וייעוד משותף. בהקשרים אלו המטרה היא להבין כי מחברים ביננו זיכרון העבר והמבט אל אתגרי העתיד"

(מתוך תורת החינוך של צה"ל)

במכון שיטים אנו רואים לעצמנו למטרה להחזיר את החג והשבת להיות כלים הבונים חברה ישראלית, ששורשיה במקורות ועתידה כחברה מוסרית, דמוקרטית, המושתת על ערכי הצדק והשוויון. העיסוק במעגל השנה ובשבת הינו הזדמנות להעצים את העמדה הערכית של המפקדים בצה"ל ואת הרלוונטיות של סגלי החינוך והרבנות להתרחשות האקטואלית ביחידות.

 

מה יש לנו להציע לכם/ן?

הכשרות לסגלי חינוך ורבנות בתחום מעגל השנה (לצוותים המגיעים למכון תינתן ההכשרה ללא עלות).

הרצאות לקראת החגים העוסקות בסיפור החג תוך חיבור לסוגיות ערכיות וחברתיות – רוח צה"ל ומגילת העצמאות. לרשותנו מאגר נרחב של מרצים/ות ומדריכים/ות מתחום מחשבת ישראל והיסטוריה של עם ישראל אשר מוסכמים להדרכה בצה"ל של אוכלוסיות מגוונות סביב החגים.

לתוכניות סיורי חגים מיוחדים בכל רחבי הארץ והרצאות ביחידה >>

לתוכניות שבתות חינוך להשלמות קצונה וסגלים בכירים >>

מעגל השנה והשבת

"צה"ל הוא צבאה של מדינת ישראל, צה"ל פועל בכפוף לרשויות השלטון האזרחי הדמוקרטי ולחוקי המדינה מטרת צה"ל להגן על קיומה של מדינת ישראל ועל עצמאותה, ולסכל מאמי אויב לשבש את אורח החיים התקין בה. "

(מתוך רוח צה"ל)

 

אנו סבורים כי לאופיו של צה"ל כצבא-עם יש חשיבות מכרעת לבניית חברה סולידרית ושוויונית בישראל וליצירת דמוקרטיה יציבה.

נראה שבשנים האחרונות החלו להיסדק הן דמותו של צה"ל כצבא עם והן התמיכה והאהדה להן הוא זוכה מהחברה הישראלית.

הלך הרוח הפוסט-מודרני, פירוק מדינת הרווחה, הפערים החברתיים והתפוררות הרקמה החברתית – כל אלו הרחיקו את צה"ל מהציבור ובעיקר ערערו את האמונה בחשיבותו ומרכזיותו של עיקרון "צבא העם". חדשות לבקרים קמות הצעות להחליף את מודל צבא העם במודלים אחרים כדוגמת "צבא קטן וחכם" או "צבא מקצועי". בנוסף, ישנם ניסיונות לצמצם את הממשק של הצבא עם החברה. צעדים כאלו ישנו את דמותו של צה"ל מצבא עממי הקשור בעם לצבא מקצועי המנותק מהמרחבים הלאומיים האזרחיים.

לתוכניות בנושא צבא עם ויחסי צבא חברה >>

צבא-עם

ויחסי צבא חברה

"מדינת ישראל נמצאת עדיין בעיצומו של תהליך היסטורי שעקרו בנית אומה מתחדשת. במשימה זו צה"ל ממלא תפקיד חשוב כפי שמוטל עליו על ידי ממשלת ישראל. (...) התנועה הציונות התבססה בעבר וניזונה אף היום משלושה מרכיבים מרכזיים: לאום, יהדות ודמוקרטיה. רבים מהעסקים במשמעות הציונות לדורנו רואים בשילוב בין המרכיבים ביטוי לאתגר הציוני המשמעותי ביותר."

(מתוך תורת החינוך של צה"ל)

 

לנוכח התמורות והאתגרים אתם מתמודדת מדינת ישראל, מבית ומחוץ, יש חשיבות לחיזוק ערכי הציונות בקרב חיילי צה"ל, להעמקת אהבת הארץ ולהדגשת המורשת הציונית כמורשת של תיקון ושיפור מתמיד של החיים היהודיים.

אנו רואים לנכון להכיר לחיילי ומפקדי צה"ל את סיפור בניית החברה הישראלית כסיפור של יצירה ותיקון חברתיים, תרבותיים, כלכליים ולאומיים מתמשכים ולבחון איתם את תמונת המצב של החברה הישראלית היום לאור החזון הציוני.

 

בנוסף, אנו מבקשים להציב את דמות החלוץ כמופת והשראה גם לפיקוד הצה"לי, למפקדים המהווים דוגמא אישית, מציבים חזון ופועלים למען החברה.

 

לתוכניות בנושא מורשת חלוציות ציונית ואהבת הארץ >>

מורשת

חלוצית ציונית ואהבת הארץ

מעוניינ/ת בחומרים נוספים ועדכונים?
בואו נשמור על קשר:

מכון שיטים ארכיון החגים הקיבוצי

טל: 04-6536344

מייל : machon@chagim.org.il

קיבוץ בית השיטה 1080100

ע"ר מס 58-0459212

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle